Coaching - przekonania, a rzeczywistość | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Coaching - przekonania, a rzeczywistość

Kategorie: 

Myth

W ostatnim czasie coraz więcej osób dopytuje mnie czym właściwie jest Coaching i o co tu chodzi? Przy tej samej okazji wychodzą na jaw różnego rodzaju, mniej lub bardziej prawdziwe, przekonania w tym temacie. Mam nadzieję, że uda mi się tu rozwiać większość wątpliwości.

Szukam szybkiej zmiany

Szybkie tempo to coś co się teraz dobrze sprzedaje. Żyjemy szybko, mamy mało czasu, a różni ludzie obiecują nam, że pomogą nam szybko zmienić nasze życie. Jesteśmy pełni entuzjazmu i już przed samym spotkaniem pojawiają się oczekiwania - wyjdę stąd jako inny człowiek. Rzeczywistość okazuje się jednak bardziej złożona. Prawdą jest to, że jest spora szansa na to, że wyjdziesz z sesji Coachingowej z większą świadomością siebie i tego jaki jest Twój wpływ na Twoje własne życie i nawet będziesz miał już plan co dalej. Natomiast jedno jest pewne, cała praca dopiero przed Tobą. Jeżeli zmiana dotyczy zachowań, przekonań lub Twojego wyobrażenia kim jesteś i jaka jest otaczająca Cię rzeczywistość, to czas jaki potrzebujesz by ugruntować w sobie nowe przekonania i wprowadzić w życie nowe nawyki, to czas znacznie dłuższy niż czas trwania jednej sesji. Zwykle mówi się, że pełna zmiana wymaga około dwóch miesięcy aktywnego wprowadzania jej w życie poprzez ćwiczenia i praktykę. Bądźmy ze sobą szczerzy i nie oszukujmy się, że przez 1.5h jesteś w stanie zmienić głęboko zakorzenione przez wiele lat nawyki, z którymi żyłeś każdego dnia, dzień w dzień, przez większość swojego życia. Ile to lat? Ktoś kto Ci to obiecuje, chyba sam do końca nie jest z Tobą szczery.
Sam osobiście jestem wielkim fanem wiary w szybką zmianę, ale szybka zmiana to nie to samo co dotknięcie magiczną różdżką.

Jak pójdę na Coaching, to ludzie pomyślą, że coś jest ze mną nie tak

Umówmy się - wszystko jest z Tobą w porządku, a to że coś chcesz ze swoim życiem zrobić, rozwijać się i wzrastać, jest na to najlepszym dowodem. Ludzie, którzy są ambitni i chcą od życia więcej, nawet jak sobie z czymś nieźle radzą, to wiedzą, że zawsze mogą być w tym jeszcze lepsi i tacy chcą być. Dlatego m.in. decydują się właśnie na Coaching, bo zależy im na tym by dostać dodatkowe wsparcie w swoich wysiłkach.

Coaching, to brzmi drogo

Nic bardziej mylnego. Żeby Coaching miał sens, to spotkania odbywają się średnio raz, dwa razy w miesiącu. Cena pojedynczej sesji to około 150pln, co daje koszt rzędu 300pln na miesiąc. Czy to naprawdę wiele, w zamian za indywidualne podejście i precyzyjne dotarcie do źródła Twoich problemów?

Szkolenia to nie dla mnie

Wiele osób mylnie zakłada, że Coaching to to samo co szkolenie, tylko że to teraz taka bardziej modna nazwa. Bardzo często pokrywa się to również z dużym sceptyzmem w temacie szkoleń i jeszcze większym sceptyzmem w kwestji ich jakości. To zrozumiałe, gdyż nawet najlepszy trener nie jest w stanie na jednym spotkaniu odpowiedzieć na potrzeby wszystkich uczestników.
Paradoksalnie, to właśnie Coaching jest odpowiedzią na problem jakości i skuteczności szkoleń. Podczas pracy z Coachem skupiasz się na swojej konkretnej sytuacji i nad konkretnym problemem w Twoim życiu, tuż u jego źródła. Jesteś w stanie precyzyjnie go zaadresować i wypracować rozwiązanie, które będzie skuteczne właśnie dla Ciebie. Dodatkowo, na zakończenie sesji dostajesz temat, nad którym pracujesz samodzielnie w domu, a którego rezultaty i przebieg możesz omówić podczas kolejnego spotkania. Ten sposób pracy gwarantuje Ci, że nie pozostajesz sam i daje możliwość upewnienia się czy idziesz w dobrym kierunku i czy czegoś Ci jeszcze nie potrzeba. Tego nie da Ci żaden trener i żadne szkolenie.

Darmowe sesje Coachingowe

Wielu moich znajomych Coachów robiło w przeszłości takie eksperymenty. Zwłaszcza, gdy sami byli na początku swojej kariery Coachingowej i potrzebowali nabrać doświadczenia. Większość z nich miała jednak tą samą konkluzję - oni się napracowali, a klient nic z tego nie miał, a bywało i tak, że się do Coachingu kompletnie zniechęcał.
Problem z darmowymi albo półdarmowymi sesjami kupionymi na Gruponie jest w tym, że zaangażowanie w pracę nie jest po właściwej stronie. To trochę tak jakby Coach potrzebował Ciebie, a nie Ty jego. O jakiej motywacji możemy mówić skoro absolutnie niczego w to nie zainwestowałeś? Bez motywacji, nie ma efektów. Z tego samego powodu wszelkiego rodzaju pomysły by wysłać brata, siostrę, przyjaciela, czy kogokolwiek innego na Coaching i samemu za to zapłacić dają z reguły ten sam efekt - brak motywacji do zrobienia czegokolwiek po stronie osoby coachowanej.
Sam odpowiedz sobie na pytania - czy jeżeli coś dostajesz za darmo, to czy masz motywację by się w to mocno zaangażować? I czy spodziewasz się po takiej usłudze najwyższej jakości?

To co ja właściwie będę z tego miał?

Coach, to osoba, która ma doświadczenie w obserwowaniu i wyłapywaniu pewnych wzorców zachowań, które powtarzasz, a które mogą sabotować Cię w Twojej drodze do sukcesu i szczęścia.
Praca z Coachem daje Ci niezależną, a co ważniejsze bezstronną perspektywę na sytuację, w której się znajdujesz i na działania, które w związku z tym podjąłeś i które jeszcze planujesz podjąć.
Coaching daje Ci praktycznie nieograniczoną możliwość eksperymentowania i sprawdzania różnych rozwiązań w bezpiecznych warunkach, bez obawy o konsekwencje i efekty uboczne, w atmosferze zrozumienia i akceptacji dla popełniania błędów.
Rozmowy na pewne tematy z przyjaciółmi, bądź partnerem mogą być bardzo trudne, bo mogą obnażać Twoje niedoskonałości i słabości. Coach daje Ci gwarancję zaufania i dyskrecji, a co za tym idzie zyskujesz większą swobodę do działania, eksperymentowania i podejmowania nowych wyzwań. Do czego serdecznie Cię zachęcam!