Potrzeba prawdy | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Potrzeba prawdy

Jedną z częstszych przyczyn nieporozumień w relacjach międzyludzkich jest potrzeba przekonania rozmówcy, że to co mówimy jest prawdą. Czasami zdarza się również, że ludzie posuwają się jeszcze dalej i proces ustalania prawdy zamienia się tzw. poszukiwanie winnych zwane przez niektórych polowaniem na czarownice. Skąd bierze się ta głeboka potrzeba, która bardzo często staje się przyczyną zawodów, rozczarowań i innych tragedii w życiu osobistym?
Odpowiedź okazuje się bardzo prozaiczna - każdy z nas zrobi wszystko by być w porządku. Bycie nie w porządku jest bardzo nieprzyjemne i zrozumiałe jest to, że wielu z nas będzie starało się sięgnąć po każdy dostępny środek by tego uniknąć.
Ludzie przyzwyczajeni są do oceniania poglądów pod kątem zgodności z prawdą obiektywną, w związku z czym przekonani są, że za każdą opinią kryje się prawda albo fałsz. Jeżeli dwie lub więcej osób ma różniącą się od siebie opinię, od razu rozpoczyna się dyskusja, gdyż tylko jedna z nich może mieć rację i każda chce pokazać, że to właśnie ona. Ten kto nie ma racji - nie jest w porządku, a ten kto ma rację - jest okey. Ustalenie prawdy staje się niemalże punktem honoru.
Tymczasem wymiana poglądów służy temu by się poznawać i cieszyć różnorodnością możliwości jakie stwarzają nam doświadczenia innych osób. Przy takim podejściu nie ma już dyskusji, bo wiemy, że nie o to chodzi. Ludzie dyskutują by ustalić jedną prawdę, a tu jednej prawdy nie ma, jest wiele prawd.