Unikaj negatywnych ludzi i negatywnych emocji | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Unikaj negatywnych ludzi i negatywnych emocji

Ostatnio dużo mojego czasu pochłaniają zmiany reorganizacyjne mojego życia, w związku z czym nie wiele pozostaje go na inspirujące wpisy. Obiecuję jednak poprawę. Dziś temat z kategorii: trudne, budzące emocje, uderzające w światopogląd, czyli o tym jaką krzywdę robimy sobie sami wierząc w jeden z większych mitów środowiska samorozwojowego, który brzmi: "unikaj negatywnych ludzi".
Czy już masz jakąś reakcję na powyższe stwierdzenie? Jeżeli tak, tzn. że jesteś w dobrym miejscu i problem również dotyczy Ciebie. Może być jeszcze tak, że Ty nie masz problemów i że to inni je mają albo tak, że się nigdy nie wkurzasz, bo tylko negatywni ludzie tak robią.
Skończmy z tym oszukiwaniem siebie, nie jesteś idealny, świat nie jest idealny i życie po prostu nie jest sprawiedliwe. Powstaje tylko pytanie co możesz z tym zrobić? W sumie to nic i jednocześnie wszystko. Nic, bo próbując coś zrobić wiecznie będziesz zmieniać innych i trafiać na ich opór. Wszystko, bo możesz nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie w życiu i różnych trudnych sytuacjach.
"Unikaj negatywnych ludzi" jest jedną z najgorszych rad jaką widziałem. I to z wielu powodów.
  1. Stawia Ciebie w pozycji osądzającego kto lub co jest negatywne - patrzysz na innych z góry
  2. Pozostawia Cię w problemie, a nawet go pogłębia, bo daje złudne poczucie posiadania dobrego rozwiązania - nie prowadzi do rozwiązania problemu
  3. Temat powraca jak bumerang z każdą nową poznaną osobą i za każdym razem przeżywasz deja vu
  4. Myślenie o kimś, że jest negatywny, sprawia, że sam stajesz się negatywny
  5. Kończysz jak mała przestraszona myszka, która szuka kąta, w którym mogłaby się schować przed "okrucieństwami" tego świata
  6. Jakby wszystko wokół Ciebie było pozytywne, to przestałbyś to zauważać i przestało by Cię to cieszyć - nie było by wzmacniającego kontrastu
Ludzie są różni, kwadratowi i podłużni i są wszędzie, a Ty nie masz na to wpływu. Ba, często nawet bywa tak, że tych problematycznych ludzi nie ma już z nami na tym świecie, ale problemy pozostają wciąż te same. To, na co masz wpływ, to Twoje własne zachowanie i reakcje na to, co się wokół Ciebie dzieje. Możesz się uczyć i wyciągać wnioski albo zasłaniać się "negatywnością innych ludzi" i tkwić w miejscu.
Doceniaj ludzi, którzy stwarzają Ci trudności, to właśnie dzięki nim masz szansę nauczyć się czegoś nowego. Ucz się, jak radzić sobie w trudnych kontaktach, zamiast ich unikać. Twoje życie stanie się prostsze.

 

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin