Płeć | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Płeć

Temat różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną jest niezwykle chwytny i bardzo chętnie wykorzystywany w różnego rodzaju felietonach i towarzyskich dyskusjach. Lubimy poczuć się zrozumiani, lubimy poczuć się w grupie, a najbardziej ze wszystkiego lubimy to przyjemne uczucie, że wszystko jest z nami "okey". Najczęstszym argumentem w tego rodzaju dyskusji jest odmienna budowa mózgu, a raczej sposobu wykorzystywania go przez obie płcie.
Rzecz w tym, że tak naprawdę, to każdy z nas jest różny od wszystkich dookoła. Każdy z nas ma odmienne talenty, umiejętności, doświadczenia i przekonania. Zwłaszcza te ostatnie mają największy wpływ na to, jak się zachowamy w danej sytuacji. Część naszych przekonań wyniesiemy z domu rodzinnego, część ze szkoły, z pracy, ze środowiska, w którym się wychowywaliśmy. To właśnie przekonania, których podwaliną są koncepcje ról społecznych, uwidaczniają się w teorii, że kobiety i mężczyźni się różnią.
Ten sztywny podział na role miał może jeszcze zastosowanie jakieś 100 lat temu, ale w chwili obecnej coraz mniej odzwierciedla otaczającą nas rzeczywistość. Warto więc również zdezaktualizować kilka przekonań na temat różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną.
Zastanów się, czy prawdą jest, że Twój były partner rzeczywiście "nie rozumiał kobiet", czy może jednak była to dość wygodna wymówka, by nie zrozumieć samej siebie albo uciąć rozmowę? Łatwo jest wymówić się stwierdzeniem "Ty jesteś mężczyzną i tego nie zrozumiesz". Dużo łatwiej niż stanąć z prawdą twarzą w twarz i odkryć coś na swój temat, co nie do końca się nam spodoba. Takie zachowanie daje nam iluzję poczucia bezpieczeństwa i zwalnia z odpowiedzialności za poprawę jakości komunikacji, a w rezultacie poprawie jakości naszego własnego życia.
Przekonanie, że płeć determinuje możliwość zrozumienia drugiej osoby niesie ograniczenia i utrudnia poznawanie drugiej osoby, jak i samego siebie. Mężczyzna, który żyje w przekonaniu, że "kobiet się nie da zrozumieć" dostaje wymówkę przed rozwijaniem się w umiejętności słuchania. Kobieta, której ulubioną wymówką jest "to facet, on i tak nic nie zrozumie" blokuje w sobie rozwój umiejętności asertywnej komunikacji i wyrażania swoich potrzeb wprost. W konsekwencji taka relacja jest dla obu stron ograniczająca, ale ograniczenie to pochodzi z własnych przekonań każdej ze stron, a nie ze strony partnera.
Rozstawanie się z nieaktualnymi przekonaniami, to proces, który nie zawsze jest wygodny, ale jednocześnie jest to proces, który niejednokrotnie pozwala nam ruszyć z miejsca i znaleźć właściwą drogę, do czego zachęcam.