Równouprawnienie | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Równouprawnienie

Kategorie: 

Patrząc na kogoś z góry

Inspiracją do dzisiejszego wpisu była publikacja Krystyny Jandy "Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn", która ukazała się na łamach portalu natemat.pl. Właściwie to należałoby powiedzieć, że zainspirowała mnie nie tyle sama publikacja, co masowa reakcja na tą publikację, zarówno ze strony czytelników, w komentarzach do artykułu, jak i kilku innych publicystów piszących dla znanych i poczytnych portali.
Przeglądając komentarze widać ewidentnie, że cała dyskusja rozbija się o kwestię zrozumienia czym jest równouprawnienie. Niewątpliwie jest to temat, który budzi wiele kontrowersji i uruchamia całą masę osobistych historii. Wiele głosów odnosi się do tak niedookreślonych i bardzo indywidualnych wartości jak kultura osobista czy wychowanie. Moim zdaniem, nie tędy droga do zrozumienia czym właściwie równouprawnienie jest. Tu pomocna może okazać się geometria i obrazek (zdjęcie obok).
Jeżeli mówimy o równouprawnieniu, to mamy na myśli jakąś relację pomiędzy dwoma osobami. Jeżeli mówimy o relacji, to z punktu widzenia geometrii mówimy o wzajemnym położeniu dwóch obiektów (osób) w przestrzeni.
Jeżeli oczekujesz równouprawnienia, nie możesz patrzeć na kogoś z góry. Koniec - kropka. Uważając się za kogoś ważniejszego, bardziej uprzywilejowanego, dając sobie prawo do oceniania kogoś, jego zachowania, czy kultury osobistej, od razu stawiasz się na pozycji oceny, ponad kimś, na wyższym poziomie i w tym momencie znak równości się kończy.
Równouprawnienie zaczyna się od zejścia na ziemię. Ludzie nie lubią jak się patrzy na nich z góry, a z drugiej strony pozycja ponad kimś, jest pozycją wiecznego poczucia zagrożenia, że ktoś nas z tego piedestału strąci i zakończy się to dla nas bolesnym upadkiem.
Zdaję sobie sprawę, że to trudne i nie każdemu będzie to odpowiadać, ale i tak, tradycyjnie już, gorąco do tego zachęcam.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin