Ciemna strona skromności | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Ciemna strona skromności

Kategorie: 
Od wieków uczeni jesteśmy, że skromność popłaca. "Skromność jest matką wszystkich cnót". Tego uczono nas w szkole i w domu. Być skromnym, to nie wywyższać się i nie dbać o rozgłos i uznanie innych. Tylko czy zawsze, gdy staramy się być skromni, dokładnie to mamy na myśli?
Już filozof Arthur Schopenhauer powiadał, iż "skromność przy przeciętnych zdolnościach jest zwykłą szczerością; przy wielkich talentach – obłudą". Ten kto dobrze się czuje z mówieniem komplementów, zapewne nie raz miał okazję spotkać się z potwierdzeniem myśli Schopenhauera, zwłaszcza jej drugiej części. Osoba, która dokonała swoją pracą czegoś znaczącego i celowo umniejsza tego wartość zdaje się brzmieć jakoś dziwnie i nienaturalnie. Tylko, jaki jest tego cel? Po co to robi? Czy zadawałaś sobie kiedyś takie pytanie? A może sama czasami tak robisz? Tylko po co? Jaką masz z tego korzyść? Przy szukaniu odpowiedzi na to pytanie pomoże niewątpliwie zrozumienie czym są gry statusowe.

Gry statusowe

Ludzie są zwierzętami hierarchicznymi i tak jest od wieków, bez względu na to czy się to komuś podoba, czy nie i bez względu na to jaką ma na ten temat opinię. Hierarchia jest wszędzie, w rodzinie, w pracy, w sporcie, w organizacjach rządowych, itd. W sytuacjach, gdy hierarchia formalna jest przez daną grupę odrzucana, to i tak pojawia się hierarchia nieformalna. Czasami jest również tak, że istnieje hierarchia formalna, a obok niej funkcjonuje równolegle hierarchia nieformalna. Mechanizm tworzenia się hierarchii występuje tak samo w grupach męskich, żeńskich, jak i mieszanych, przy czym zwykle w przypadku mężczyzn będzie ona dużo wyraźniej zarysowana.
Ponieważ hierarchia nie jest czymś stałym i niezmiennym, niezbędne są mechanizmy, które pomagają tą hierarchię weryfikować i uaktualniać. I tu właśnie pojawiają się zachowania statusowe, które służą do tego by w danej grupie podwyższać własny status i obniżać status innych.
Wracając zatem do naszego pytania - co takiego zyskuje osoba, która okazuje "fałszywą skromność"? Taka osoba odczytuje Twoje zachowanie "komplementujące" jako zachowanie wysoko statusowe - jest przekonana, iż dając komplement, stawiasz się wyżej od niej, w pozycji autorytetu i osoby upoważnionej do wystawiania ocen i wydawania osądów na temat jej pracy i niej samej (być może nawet taka była Twoja bardzie lub mniej świadoma intencja). W takich okolicznościach w celu podwyższenia własnego statusu, osoba taka dyskredytuje komplement i sugeruje, że na niego nie zasługuje, co jest jednoznaczne z obniżeniem Twojego statusu - jako osoby nie znającej się na rzeczy, a co za tym idzie pozbawionej autorytetu do wypowiadania takiej opinii.
Rzecz jasna, cały zabieg jest zbędny i jest oznaką silnej potrzeby kontroli i zaznaczenia swojego statusu. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne albo ma żartobliwy charakter, to wszystko jest w porządku. Jednakże nieustanne wchodzenie w gry statusowe działa w sposób bardzo wyczerpujący dla naszej psychiki, a na koniec dnia doprowadza do nieustannego lęku o zachowanie statusu. I to właśnie w imię dbania o swoje własne dobre samopoczucie warto pozwolić sobie czasami na to, by przyjąć komplement z uśmiechem.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin