Co mam robić? | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Co mam robić?

Kategorie: 

Sprzątanie

"Jak nie wiesz co masz robić, to posprzątaj" - to maksyma, którą wielokrotnie słyszałem w latach swojej wczesnej młodości i mam wrażenie, że dzięki temu, że słyszałem ją tyle razy, nie mam teraz żadnego problemu ze znalezieniem sobie zajęcia czy też znalezieniem w ogóle pomysłu na siebie. Nie jest to jednak takie powszechne, bo coraz częściej słyszę to błagalne pytanie : "to co ja mam robić?". Pierwsze co mi się nasuwa, to: "Jak chcesz żebym Ci mówił co masz robić, to ja w to wchodzę. Możesz nawet ze mną zamieszkać, przyda mi się darmowa pomoc przy myciu podłóg i okien".
Temat "co mam robić" dotyczy w większości przypadków osób, o życiu których w pełni decydowali rodzice i za których rodzice wybierali "zawsze i wszystko". Ten układ działał doskonale, bo rodzic był zadowolony, że ma takie posłuszne dziecko, a dziecko było zadowolone, że może uszczęśliwić swojego rodzica.
W chwili, gdy pojawia się jednak samodzielność, pojawia się też brak umiejętności wybierania i decydowania, a w ich głowach kłębią się same pytania: "Co ja właściwie chcę w życiu robić? Może powinienem robić to, co robią koledzy i koleżanki z podwórka? Albo lepiej zajmę się czymś co jest trendy i modne? Albo lepiej będę robić coś, na czym zarobię furę kasy?". I tak w nieskończoność, tkwią zamknięci w ograniczeniach z przeszłości i nie wiedzą jak się z tym uporać i nie robią nic. Czekają, aż pojawi się ktoś kto przyjmie rolę rodzica i powie im co mają robić. Czasami znajdą odpowiedniego partnera, który akurat będzie potrafił to wykorzystać i zmieni taką osobę w osobistego niewolnika. Wszystko w myśl zasady: "jak nie realizujesz swoich celów, to realizujesz cele kogoś innego".
Zdarzają się również tacy, którzy "dryfują z prądem" i żyją w przekonaniu, że trafią tam, gdzie powinni. Niby nie stoją w miejscu, niby posuwają się do przodu, ale jest jeden problem - dryfując z prądem nie masz wpływu na kierunek, w którym zmierzasz. Ten obszar jest całkowicie poza Twoim wpływem, a co za tym idzie osiągnięcie czegoś albo zrealizowanie dowolnego celu jest dziełem czystego przypadku, a prawdopodobieństwo podobne do tego co trafienie szóstki w totka. Niektórzy wciąż wierzą, że im się to uda, a w międzyczasie nabijają kieszeń właściciela totalizatora.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "co mam robić?", ta decyzja należy do Ciebie i sam musisz do niej dojrzeć. Poszukaj inspiracji, poeksperymentuj, sprawdź co dla Ciebie działa. Daj sobie czas na znalezienie tej właściwej drogi. A jak w dalszym ciągu nie wiesz co masz ze sobą zrobić, to... posprzątaj.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin