Stabilizacja | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Stabilizacja

Galaktyka

Ludzie, którzy zastanawiają się czy zdecydować się na coaching albo jakąś formę terapii, często mają obawy, że zmiana, którą w sobie dokonają może spowodować pogorszenie relacji z partnerem albo innymi osobami z bliskiego otoczenia. Obawa ta nie jest przypadkowa i bierze się bardzo często stąd, iż osoby te wyobrażają sobie jakby to było gdyby to ich partner się zmienił. Często takim wyobrażeniom towarzyszy strach, że zmiana u partnera może odbyć się ich "kosztem" albo zadziałać na ich "szkodę".
To co kryje się pod tym obawami, to przekonanie, że w chwili obecnej system społeczny (rodzina, praca, itp.), w którym się znajdujemy jest stabilny i się nie zmienia. Prawda jest jednak taka, że stabilny system jest iluzją. Cały czas się zmieniamy i cały czas ten system w jakimś kierunku ewoluuje. Bez względu na to czy nam się to podoba, czy nie. Żyjąc w przekonaniu, że jest inaczej, wypieramy fakt zmian ze swojej świadomości i nie zauważamy ich, przez co nie adoptujemy się do nich na bieżąco i tak naprawdę w pewnym momencie budzimy się z tzw. "ręką w nocniku", bo zmiany poszły tak daleko, że nasza rola w tym systemie przestaje być potrzebna, a nawet zaczyna przeszkadzać, bo nie ma już dla niej miejsca.
Często tak jest, że mężczyzna albo kobieta nie chce by partner się zmieniał i często mówi nawet chcę żebyś była albo był taki jakim byłeś wcześniej. Takie oczekiwanie nie jest możliwe do spełnienia, bo to by oznaczało, że ktoś rezygnuje z siebie dla naszej wygody, zabiera sobie drogę rozwoju i zabiera drogę rozwoju nam. To by oznaczało, że nic w życiu tego człowieka nie dzieje, czas stanął w miejscu i wszystko jest takie samo. Taki stan możliwy jest tylko po śmierci, wtedy z pewnością się już nic nie wydarzy.
Ludzie zmieniają pracę, poznają innych ludzi, zmieniają towarzystwo, podróżują, dzieje się w ich życiu tak wiele drobnych rzeczy, że możemy ich nawet nie zauważać. Natomiast one się dzieją. Środowisko jest cały czas inne i oddziałuje na nas każdego dnia, a w konsekwencji powoduje zmiany w nas i naszym zachowaniu.
Inną wersją tego samego przekonania, jest myślenie, że to inni stoją w miejscu. Myśląc tak, zapominamy, że każdy ma swoje własne tempo. System również. Po prostu zmienia się on w innym tempie niż my sami.
Stabilizacja, to tylko tylko iluzja. W rzeczywistości, która nas otacza, taki stan nie istnieje. Zmiana jest wpisana w nasze życie, czasami tylko możemy zrobić coś by była ona świadoma. I pamiętajmy nic nie zmienia się zupełnie i gwałtownie, z dnia na dzień. Pewne rzeczy możemy zmienić już dzisiaj, zmiana innej może zająć nam nawet rok albo dłużej.