Tak i..... | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Tak i.....

© Redbaron | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images
Shopping

Dziś będzie trochę kontrowersyjnie.... czyli o tym jak zamiast NIE, mówić TAK. Kontrowersyjnie, bo zwykle rozwój postaw asertywnych rozpoczyna się od nauki umiejętności mówienia NIE. Rzecz w tym, że każdy z nas bardzo często znajduje się w sytuacji dla siebie niewygodnej i bardziej odruchowo, niż świadomie wypowiada pośpieszne NIE, po czym chowa się przed oczami równie zagubionego rozmówcy. Ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć NIE do różnego rodzaju "uśmiechniętych, młodocianych intruzów" zbierających na wino marki wino, albo sympatycznej sprzedawczyni, która w gruncie rzeczy wykonuje tylko swoją pracę? Zapewne nie raz. Przypomnij sobie jakie to uczucie i jaki jest Twój wyraz twarzy po takim spotkaniu. Tylko czy zawsze rzeczywiście potrzebujemy mówić w takim przypadku NIE? I drugie pytanie, czy przypadkiem taki "wyuczony" mechanizm okazuje się dla nas pomocny w kontaktach z innymi osobami?
A teraz przypomnij sobie taki moment, w którym rozmawiasz z nowo poznaną osobą i swoim krótkim, bądź długim NIE, zamykasz kompletnie temat, choć wcale nie o to chodziło. Ktoś proponuje Ci spotkanie w czwartek, a Ty odpowiadasz - NIE mam czasu. I co dalej? Masz ochotę na to spotkanie, ale druga strona właśnie została skutecznie zablokowana i rozmowa utknęła w martwym punkcie. Twoja odpowiedź nie wnosi żadnej wartości dla kontynuacji i rozwoju dyskusji, bo nie wiadomo czy Twoje NIE oznacza, że nie masz ochoty na to spotkanie w ogóle, czy może masz inne plany na czwartek, a chętnie spotkasz się w piątek. Takich sytuacje można by mnożyć w nieskończoność.
Istnieją również inne zachowania, które sprawią, że staniemy się bardziej towarzyscy, a na pewno bardziej otwarci na otoczenie i to, co może nam ono zaoferować. Ba, co więcej, wciąż będziemy mogli odmawiać, nie używając słowa NIE. Takie czary.
W każdej z powyższych sytuacji, jak również w wielu innych, które mogą zdarzyć się w kontaktach z innymi osobami, pomocna okazuje się zasada TAK I.... Zasada ta ma swoje źródło w improwizacji, gdzie nie tyle chodzi o to by mówić TAK, ale o rozwijanie tematu i wysunięcie tym samym swojej oferty.
Moimi osobistym faworytem odpowiedzi na prośbę "zbieramy na wino" jest odpowiedź "to powodzenia", a na zapytanie "czy jest Pan zainteresowany tą marynarką" odpowiedź "tak, poproszę o 20% rabatu".
To oczywiście tylko początek, możliwości stosowania TAK I..... Życzę miłego improwizowania.