Powody do zadowolenia | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Powody do zadowolenia

W ramach walki z jesienną depresją proponuję dziś niezwykle skuteczną metodę, która pomoże w przekierowaniu naszych myśli na coś bardziej produktywnego i satysfakcjonującego. Metoda ta polega na zadaniu sobie pytania - co takiego dziś zrobiliśmy, z czego jesteśmy zadowoleni?
Początkowo znalezienie, w nas samych, powodów do zadowolenia może wydawać się dość trudne, zwłaszcza jeżeli spędziliśmy cały dzień przed telewizorem albo na rozmyślaniu o tym jak bardzo czujemy się zdemotywowani. Odrobina wysiłku, pozwoli nam jednak odnaleźć coś, choćby nawet bardzo małe coś, co jest powodem do satysfakcji. Paradoksalnie, już samo zadanie sobie tego pytania, może okazać się bardzo inspirujące do podjęcia działań i zrobienia czegoś co dostarczy argumentów do samozadowolenia.

Dlaczego to działa i jakie zaskakujące korzyści może nam przynieść?

Nasz umysł skonstruowany jest w taki sposób, że nie jesteśmy w stanie przeżywać dwóch sprzecznych emocji na raz, zatem nie jest możliwe by być zadowolonym i odczuwać brak satysfakcji w tym samym czasie. Skoncentrowanie myśli na poszukiwaniu pozytywnych aspektów tego co robimy sprawi, że przestaniemy być krytycznie względem siebie i naszego otocznia. To dlatego tę technikę możemy również wykorzystać w stosunku do innych i w chwilach gdy czujemy jak ogarnia nas niechęć albo wrogość wystarczy, że zadamy sobie pytanie - co takiego dobrego jest w tej osobie? Tu poszukiwania bardzo często bywają jeszcze trudniejsze, ale to właśnie od ilości włożonego w to wysiłku zależy nasze własne dobre samopoczucie.